Skip to content
Please enable your javascript to have a better view of the website. Click here to learn more about it.
page.php

Events

Upcoming Concerts & Events

Follow the venue links for complete concert details

 

8.16-17: k.d. lang – Orpheum Theater, Vancouver BC

8.17-20: KBCS Presents Mark O’Connor featuring O’Connor BandJazz Alley

8.18 & 19: Sylvan Esso – Neptune Theatre

8.18: Quantic (Live) f/ Flamingosis and ¡Manos Arriba! – Nectar Lounge\

8.19:  Jr. Cadillac – The Triple Door

8.20: St. Paul & The Broken Bones/Trombone Shorty-ZooTunes

8.22-23: Otis Taylor Band – Dimitriou’s Jazz Alley

8.23: Pokey LaFarge – The Showbox

8.24: Mark Lanegan – The Showbox

8.24-27: Maceo Parker – Jazz Alley

8.25: Beck – Marymoor Park

8.26: Kings of Leon w/ Nathanial Rateliff & The Nightsweats – Gorge Ampitheater

8.27: Doyle Bramhill II – The Triple Door

8.29: Buika – Jazz Alley

8.31-9.3: KBCS Presents Cecile McLorin SalvantJazz Alley

9.1: The Gypsy Kings – Chateau Ste. Michelle

9.2: KBCS Presents Pieta BrownThe Triple Door

9.3: Andy McKee – The Triple Door

9.5-6: The Dustbowl Revival/The Hot Club of Cowtown – Jazz Alley

9.7: Raul Midon – Royal Room

9.8: Alex Clare – Nuemos

9.8: Reverend Horton Heat – The Showbox

9.8-9: Sweet Dreams, The Music of Patsy Cline – The Triple Door

9.9: Steve Winwood – Chateau Ste. Michelle

9.9: OK Go – Moore Theatre

9.9: Clinton Fearon & Boogie Brown Band with Valley Green, Selecta Raiford – Nectar Lounge

9.10: Benjamin Booker – Nuemos

9.10: Dar Williams/A Folk Singer’s Love Letter to Small Town America – Town Hall Presents

9.12: Jason Isbell and the 400 unit – Paramount

9.12: Blues Traveler – the Showbox

9.12-13: Monsieur Perine’ – Dimitriou’s Jazz Alley

9.13: Donald Fagen & The Nightflyers – Paramount

9.14 & 15: Fleet Foxes Paramount

9.14: KBCS Presents Amy Helm w/ Levi Parham – Tractor Tavern

9.14: Shaggy – Nuemos

9.15: Ivan & Alyosha – Neptune Theatre

9.16: KBCS Presents Marshall Crenshaw y Los Straitjackets– Tractor Tavern

9.16: KBCS Presents Gov’t Mule – Moore Theatre

9.17: Pierre Bensusan – The Royal Room

9.18: Bonobo – Paramount Theatre

9.19: Martha Wainwright – Sunset Tavern

9.20: Black Uhuru with special guests – Nectar Lounge

9.21: Greg Brown (seated show) – Tractor Tavern

9:21: Earshot Presents Tim Berne – The Royal Room

9.22: Barret Martin Group & The True Loves – Nectar Lounge

9.22: Turkuaz & Sinkane Nuemos

9.23: The Shins – Marymoor Park

9.23: Tom Jones – Paramount Theatre

9.23: Alison Moyet – The Showbox

9.24: Darden Smith – The Royal Room

9.26: Dave Mason – The Triple Door

9.26-27: Spanish Harlem Orchestra – Dimitriou’s Jazz Alley

9.27: Janet Jackson – The Key Arena

9.28: Sera Cahoone – Nuemos

9.28-10.1: The Victor Wooten Trio – Dimitriou’s Jazz Alley

9.29: Ben Folds – Moore Theatre

9.30: Sturgill Simpson – Marymoor Park

9.30: Shawn Colvin – Moore Theatre

9.30: Eldridge Gravy & The Court Supreme – Nectar Lounge

10.1: Billy Bragg – Neptune Theatre

10.1: David Grisman – The Triple Door

10.2: St. Etienne – Neptune Theatre

10.5: KBCS Presents Sarah Jarosz – Tractor Tavern

10.6 Imagine Dragons – Key Arena

10.4: JD McPherson & Nikki Lane – Nuemos

10.5: Naomi Wachira – Jazz Alley

10.9: An Evening with Art Garfunkel – Neptune Theatre

10.12-14: Joe Bonamassa – Moore Theatre

10.11: Gillian Welch – Moore Theatre

10.13: Echosmith – Neptune Theatre

10.13: The Mavericks – Showbox 

10.6-7: Soy Cuba! – The Triple Door

10.9: An Evening with Art Garfunkel – Neptune Theatre

10.10: Shawn Mullins – The Triple Door

10.13: The Mavericks – The Showbox

10.15: Arcade Fire – Key Arena

10.15: Little Steven & The Disciples of Soul – Showbox

10.17-18: John Hammond – Dimitriou’s Jazz Alley

10.18: Iron & Wine – Moore Theatre

10.18: Paul Weller – Neptune Theatre

10.18: Afghan Wigs – The Showbox

10.18: Bonobo – The Paramount Theatre

10.19: Hudson: Jack Dejohnette, Larry Grenadier, John Medeski, John Scofield – Moore Theatre

10.19-22: Christian McBrides’ New Jawn Quartet – Dimitriou’s Jazz Alley

10.21: Depeche Mode – Key Arena

10.21: Courtney Barnnett & Kurt Vile – Moore Theatre

10.22: Courtney Barnett & Kurt Vile – The Showbox

10.21: Bob Mould (solo electric) – The Crocodile

10.25: Slowdive – Neptune Theatre

10.27: Tegan & Sara/The Con 10th Anniversary Acoustic Tour – Moore Theatre

10.29: Villalobos Brothers/Day of the Dead Party – The Royal Room

10.31-11.1: Leo Kotke – Jazz Alley

11.1: Justin Townes Earl – The Triple Door

11.1: Gregory Porter – Moore Theatre

11.1: Johnny Clegg: The Final Journey – Neptune Theatre

11.3-4: Southern Culture on the Skids – Tractor Tavern

11.4-5: Tedeski Trucks Band – Paramount Theatre

11.4: Deer Tick – Nuemos

11.8: Tom Paxton – The Triple Door

11.8: Ani DiFranco – Neptune Theatre

11.12: Son Little – Tractor Tavern

11.12: Blues Traveler – Showbox

11.14: Hayes Carll w/ Band of Heathens – Tractor Tavern

11.17-26: Taj Mahall Trio – Dimitriou’s Jazz Alley

11.22: Gary Numan – Neptune Theatre

11.24: Tori Amos – Paramount Theatre

11.24-25: The Paperboys – The Triple Door

11.28: Johnny Lang – Neptune Theatre

11.25: Bela Fleck & Abigail Washburn – Moore Theatre

11.28 & 29: The National – Paramount Theater

12.2: Del McCoury Band – The Triple Door

12.3: The Pixies – Paramount Theater

12.5: John McLaughlin & Herring – Moore Theatre

12.5-6: Mike Stern w/ Randy Brecker, Tom Kennedy & Dave Weckl –  Dimitriou’s Jazz Alley

12.7: Valerie June – Showbox

12.11-12: Sweet Honey & The Rock – Dimitriou’s Jazz Alley

12.13: Susto w/ Esme’ Patterson & Guests – Tractor Tavern

  • 2018

1.17: Hot Rize – The Triple Door

1.28:  Bruce Cockburn – Neptune Theatre

2.10: Super Diamond – Showbox

2.8-11: Judy Collins – Dimitriou’s Jazz Alley